Dermatoskopia komputerowa

Przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim, nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Pojawiają się nowe "pieprzyki", przebarwienia, znamiona. Nie należy ich bagatelizować i w razie najmniejszej wątpliwości poddać się badaniu dermatoskopowemu. Jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie skóry. Zmiany obserwuje się w powiększeniu w świetle odbitym z zastosowaniem olejku immersyjnego zwiększającego przejrzystość skóry i zmniejszającego odbicia światła zakłócające obraz.
Badanie dermatoskopowe ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna, podejrzana, czy złośliwa. Niewątpliwym atutem tej metody jest jej bezinwazyjność.
 
Videodermakoskopia:

Komputerowa analiza znamion, umożliwiająca obserwację zmiany pod dużym powiększeniem, archiwizację obrazu oraz ocenę porównawczą poprzedniego badania z aktualnym. Umożliwia również kontrolę nowopowstających znamion.
Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
  1. osoby o jasnej karnacji - jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych
  2. osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach zabarwieniu
  3. osoby, w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
  4. osoby często poddające się naświetlaniom słonecznym( także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi , mające w przeszłości oparzenia słoneczne.
Badanie dermatoskopowe powinno być także wykonane w przypadku każdej zmiany barwnikowej, która budzi niepokój, bo:  
  1. właśnie się pojawiła
  2. szybko rośnie
  3. łuszczy się , swędzi, krwawi
  4. ma nieregularne brzegi
  5. ma niejednolity kolor
  6. szybko się zmienia...
Niezbędne jest jednak szczegółowe, regularne (raz w miesiącu) badanie swojej skóry, aby w razie jakiegokolwiek niepokoju natychmiast skontaktować się z lekarzem.

botox

02

03

04